Nabór wniosków o przyznanie środków Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)

Print Drukuj

DYREKTOR
POWIATOWEGO URZĘDU PRACY W DRAWSKU POMORSKIM
działający w imieniu STAROSTY DRAWSKIEGO

w dniu 25.07.2018 r.

OGŁASZA
NABÓR WNIOSKÓW
O PRZYZNANIE ŚRODKÓW REZERWY
      KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO (KFS) NA KSZTAŁCENIE USTAWICZNE PRACOWNIKÓW I PRACODAWCÓW

 

Nabór (przyjmowanie) wniosków o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy będzie trwał od dnia 25.07.2018 r. do dnia 01.08.2018 r.
 
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2018 r. przyznał Powiatowemu Urzędowi Pracy w Drawsku Pomorskim (PUP) środki rezerwy KFS na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w wysokości 36 200,00 zł. (słownie: trzydzieści sześć tysięcy dwieście złotych 00/100).
 
Zgodnie z priorytetami ustalonymi przez Radę Rynku Pracy środki rezerwy KFS w 2018 r. przeznaczone są na:
  1. wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych*;
(Dla Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pomorskim podstawę identyfikacji zawodów deficytowych w Powiecie Drawskim i Województwie Zachodniopomorskim stanowi badanie „Barometr zawodów 2018" w powiecie drawskim i województwie zachodniopomorskim (dostępny na stronie internetowej: https://barometrzawodow.pl/).
 
UWAGA: W przypadku złożenia przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu niż siedziba Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pomorskim, analizie dotyczącej zawodów deficytowych podlegała będzie sytuacja powiatu i województwa właściwego dla wykonywania pracy.
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
Ze środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2018 r. mogą być finansowane następujące działania w ramach kształcenia ustawicznego:
  1. kursy zawodowe i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą;
  2. egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych;
  3. badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu;
  4. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
UWAGA: Ze względu na ograniczone środki rezerwy KFS przyznanej na 2018 r. i jednocześnie, aby zapewnić pracodawcom z terenu powiatu drawskiego równe szanse na skorzystanie ze środków KFS, przyjmuje się, że w ramach środków rezerwy KFS możliwe jest sfinansowanie dla 1 osoby (pracownika lub pracodawcy) kształcenia ustawicznego do wysokości 5 000,00 zł (słownie: pięć tysięcy złotych 00/100).
 
Ponadto preferowane będą wnioski pracodawców, którzy w 2018 r. nie korzystali ze środków KFS.
 
W przypadku, gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo PUP wyznaczy pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia. Wniosek pozostanie bez rozpatrzenia w przypadku niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie lub niedołączenia wymaganych załączników.
 
Dyrektor PUP wraz z powołaną Komisją rozpatruje wnioski wraz z załącznikami, złożone w terminie trwania naboru (tj. data wpływu wniosku do PUP), do limitu wysokości posiadanych środków finansowych przeznaczonych na realizację zadania uwzględniając odpowiednio: 
  1. zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów,
    o których mowa a art.109 ust.2k i 2m ustawy*.
UWAGA: Wnioski złożone przed terminem lub po terminie naboru wniosków pozostaną bez rozpatrzenia.
 
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Dyrektor PUP zawrze z pracodawcą umowę o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracodawców i pracowników.
Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
 
UWAGA: W celu zabezpieczenia racjonalnego wydatkowania i efektywnego przepływu środków KFS, pracodawcy mogą składać wnioski nie wcześniej niż 4 miesiące (kalendarzowe) i nie później niż 1 miesiąc (kalendarzowy) przed planowanym terminem rozpoczęcia danej formy kształcenia ustawicznego (kursu, studiów podyplomowych itp.) – powyższe miesięczne okresy liczone od dnia zakończenia naboru wniosków.
 
Formularz wniosku dotyczący dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach środków KFS wraz z załącznikami można pobrać ze strony internetowej tutejszego urzędu pracy drawskopomorskie.praca.gov.pl oraz w Powiatowym Urzędzie Pracy w Drawsku Pomorskim, filiach urzędu w Złocieńcu i Czaplinku oraz Oddziale Zamiejscowym w Kaliszu Pomorskim. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące zasad ubiegania się o dofinansowanie w ramach środków KFS znajdują się na stronie internetowej tutejszego urzędu pracy drawskopomorskie.praca.gov.pl
 
Ewentualne pytania prosimy kierować pod nr tel.  94 36 36 726 lub 94 36 36 724.
 
* Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz. U. 2016r.,poz. 1265 i 1149).
 
Podstawa prawna:
1) Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz. U. 2018r.,poz. 1265 i 1149).
2) Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego   Dz. U. 2014r.,  poz. 639 ze zm.).
Informacje o publikacji dokumentu