Minister Rodziny i Polityki Społecznej ustalił priorytety wydatkowania przez powiatowe urzędy pracy środków limitu Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS), a Rada Rynku Pracy ustaliła priorytety wydatkowania środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2024.
Priorytety Ministra dotyczące wydatkowania środków limitu KFS w 2024 r. to:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych*. - Barometr zawodów 2024 (do pobrania)
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
Priorytety Rady Rynku Pracy dotyczące wydatkowania środków rezerwy KFS w 2024 r. to:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
* Ocena wniosków pracodawców spełniających przedmiotowy priorytet, zostanie dokonana przez Powiatowy Urząd Pracy w Drawsku Pomorskim w oparciu o zawody deficytowe zidentyfikowane w Powiecie Drawskim, wskazane w badaniu ,,Barometr zawodow 2024" w Powiecie Drawskim (dostępny na stronie internetowej: https://barometrzawodow.pl/l.