DYREKTOR POWIATOWEGO URZĘDU PRACY (PUP) W DRAWSKU POMORSKIM
działający w imieniu STAROSTY DRAWSKIEGO 
w dniu 25.08.2020 r.

OGŁASZA
II NABÓR WNIOSKÓW
O PRZYZNANIE ŚRODKÓW
KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO (KFS)
NA KSZTAŁCENIE USTAWICZNE PRACOWNIKÓW I PRACODAWCÓW

Nabór (przyjmowanie) wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy będzie trwał od dnia 31.08.2020 r. do dnia 03.09.2020 r.
W razie potrzeby nabór wniosków może zostać powtórzony do wyczerpania ustalonego limitu środków ustalonych przez ministra właściwego do spraw pracy.

Do dyspozycji PUP w 2020 roku pozostaje kwota 101 260,85 zł (słownie: sto jeden tysięcy dwieście sześćdziesiąt złotych 85/100).
Z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2020 r. w ramach kształcenia ustawicznego mogą być finansowane następujące działania:
  1. kursy zawodowe i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą;
  2. egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych;
  3. badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu;
  4. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
PRIORYTETY Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydatkowania środków KFS w roku 2020:
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem;
  2. wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
  3. wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;       
(Dla Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pomorskim podstawę identyfikacji zawodów deficytowych w Powiecie Drawskim i Województwie Zachodniopomorskim stanowi badanie „Barometr zawodów 2020" w powiecie drawskim i województwie zachodniopomorskim (dostępny na stronie internetowej: https://barometrzawodow.pl/).
UWAGA: W przypadku złożenia przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu niż siedziba Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pomorskim, analizie dotyczącej zawodów deficytowych podlegała będzie sytuacja powiatu i województwa właściwego dla wykonywania pracy.
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z rozwojem w firmach technologii i zastosowaniem wprowadzonych przez firmy narzędzi pracy;
  2. wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach / branżach kluczowych dla rozwoju powiatu / województwa wskazanych w dokumentach strategicznych / planach rozwoju;
  3. wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego;
  4. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.
 Ponadto preferowane będą wnioski pracodawców, którzy w 2020 r. nie korzystali ze środków KFS.
 
Przed wypełnieniem i złożeniem wniosku należy dokładnie zapoznać się z zamieszczonymi do niniejszego ogłoszenia dwoma niżej wymienionymi dokumentami:
  1. Ogólna informacja dotycząca zasad ubiegania się o środki KFS;
  2. Komentarz do stosowania przedmiotowych priorytetów wydatkowania środków limitu KFS
    w 2020 roku".
 
W przypadku, gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo PUP wyznaczy pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia. Wniosek pozostanie bez rozpatrzenia w przypadku niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie lub niedołączenia wymaganych załączników.
 
Dyrektor PUP wraz z powołaną Komisją rozpatruje wnioski z załącznikami, złożone w terminie trwania naboru (tj. data wpływu wniosku do PUP), do limitu wysokości posiadanych środków finansowych przeznaczonych na realizację zadania uwzględniając odpowiednio:
  1. zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu
    z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów,
    o których mowa w art.109 ust. 2k i 2m ustawy*.
 UWAGA: Wnioski złożone przed terminem lub po terminie naboru wniosków pozostaną bez rozpatrzenia.
 
Wnioski rozpatrywane będą według kolejności wpływu
 do wyczerpania pozostałych środków limitu KFS
 
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Dyrektor PUP zawrze z pracodawcą umowę lub porozumienie o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracodawców i pracowników.
Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
 
UWAGA: W celu zabezpieczenia racjonalnego wydatkowania i efektywnego przepływu środków KFS, pracodawcy mogą składać wnioski nie wcześniej, niż 4 miesiące (kalendarzowe) i nie później, niż 1 miesiąc (kalendarzowy) przed planowanym terminem rozpoczęcia danej formy kształcenia ustawicznego (kursu, studiów podyplomowych, itp.) – powyższe miesięczne okresy liczone od dnia zakończenia naboru wniosków.
 
Umowy lub porozumienia zawiera się tylko na działania na rzecz kształcenia ustawicznego, które się jeszcze
nie rozpoczęło.
 
Formularz wniosku dotyczący dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach środków KFS wraz z załącznikami można pobrać ze strony internetowej tutejszego urzędu pracy drawskopomorskie.praca.gov.pl oraz w Powiatowym Urzędzie Pracy w Drawsku Pomorskim i filii urzędu w Złocieńcu. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące zasad ubiegania się o dofinansowanie w ramach środków KFS znajdują się na stronie internetowej tutejszego urzędu pracy drawskopomorskie.praca.gov.pl
 
Ewentualne pytania prosimy kierować pod nr tel.  94 36 36 726 lub 94 36 36 724.

 
* Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004  r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz. U. 2019 r., poz. 1482 ze zm.).
 
Podstawa prawna:
1) Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004  r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz. U. 2019 r., ,poz. 1482 ze zm.).
2) Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014  r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U z 2018 r., poz. 117).
Załączniki
Strategia Rozwoju Powiatru Drawskiego 2015-2025.pdf (pdf, 2192 KB)
Informacja dot.zasad ubiegania się o środki KFS II nabór.doc (doc, 122 KB)
Komentarz do stosowania priorytetów limit KFS.pdf (pdf, 1574 KB)
Wniosek pracodawcy KFS nowy nabór.doc (doc, 236 KB)
Załącznik nr 1 - Inform.dot.uczest.kszt.ustaw.doc (doc, 77 KB)
Załącznik nr 2 - Oświadczenie o pomocy de miminis.doc (doc, 30 KB)
Załącznik nr 3 - Form.inf.ubieg.się o pomoc de minimis.xls (xls, 141 KB)
Załącznik nr 4 - Oświadczenie sektora publicznego.doc (doc, 31 KB)
Załącznik nr 5 - Form.inf.ubieg.się o pomoc de minimis w rol. lub rybołów..doc (doc, 42 KB)
Załącznik nr 6 - Klauzula informacyjna.docx (docx, 21 KB)