O projekcie
Tytuł projektu: Aktywizacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dąbrowie Górniczej II
Podmiot realizujący projekt: Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej
Okres realizacji: 1 stycznia 2025 r. – 31 grudnia 2026 r.
Źródło finansowania: Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 - Priorytet FESL.05 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, Działanie FESL.05.01 Aktywizacja zawodowa poprzez PUP
Łączna wartość projektu: 6 148 475,82 zł
Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 5 226 204,48 zł
Dla kogo:
Projekt skierowany jest do 180 osób bezrobotnych (108 kobiet i 72 mężczyzn), zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dąbrowie Górniczej, w szczególności:
a) osób młodych (osoby w wieku 18-29 lat), w tym w szczególności: • osób z grupy NEET, • osób samotnie wychowujących dzieci, • osób opuszczających pieczę zastępczą, • osób pochodzenia migranckiego,
b) znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj.: • kobiet, • osób wieku 50 lat i więcej, • osób z niepełnosprawnościami, •osób długotrwale bezrobotnych, • osób o niskich kwalifikacjach.
UWAGA! W projekcie mogą wziąć udział osoby, które w okresie od dnia rozpoczęcia udziału w projekcie do ostatniego dnia udziału w nim nie biorą i nie będę brały udziału w innych projektach z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Cel projektu:
Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia 180 uczestników i uczestniczek projektu w horyzoncie czasowym 2025-2026.
Na jakie wsparcie możesz liczyć?
- Staż 3 lub 6 miesięczny wraz ze wsparciem fakultatywnym w postaci zwrotu kosztów przejazdu czy refundacją kosztów opieki nad dzieckiem do 6 r.ż. lub dzieckiem niepełnosprawnym do 7 r.ż. lub osobą zależną,
- Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej,
- Pośrednictwo pracy i/lub poradnictwo zawodowe.
Szczegóły wsparcia
Ścieżka stażowa
1. Pośrednictwo pracy.
W jego ramach osobom uczestniczącym w projekcie przedstawimy propozycję stażu zgodną z ich kwalifikacjami i kompetencjami. Pośrednictwem pracy zostanie objętych 86 uczestników/uczestniczek projektu.
2. Poradnictwo zawodowe podnoszące kompetencje cyfrowe (wyłącznie dla osób do 30 r.ż.). Realizowane będzie w formie indywidualnej porady zawodowej przed finansową formą pomocy. Zostaną nim objęte osoby, u których zdiagnozowane zostaną takie potrzeby. Wymiar czasowy i program zostanie dostosowany do ich potrzeb.
3. Staż 3 lub 6 miesięczny.
Ta forma pomocy pozwoli osobom uczestniczącym w projekcie nabyć lub zaktualizować doświadczenie zawodowe oraz praktyczne kompetencje w miejscu pracy. W zależności od ich sytuacji zawodowej, w tym czasu pozostawania bez zatrudnienia, doświadczenia, kwalifikacji oraz stanowiska i programu stażu, staż będzie 3 lub 6 miesięczny, przy czym dla osób długotrwale bezrobotnych będzie realizowany w dłuższym wariancie. Zostanie nim objętych 86 uczestników/uczestniczek projektu. Nabór będzie prowadzony w trybie ciągłym, zaplanowano, że w 2025 r. staż rozpocznie 50 os., a w 2026 r. 36 os. Stanowiska stażowe będziemy dobierać w oparciu o zdiagnozowane oczekiwania zawodowe, wykształcenie i kwalifikacje uczestników/uczestniczek projektu bez stereotypów dotyczących płci. Preferowane będą wnioski o zorganizowanie stażu, które przyczyniać się będą do zdobycia przez stażystę umiejętności/kompetencji, w szczególności: cyfrowych, niezbędnych do podjęcia pracy w sektorze zielonej gospodarki, istotnych dla regionalnych/lokalnych specjalizacji, związanych z usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi. Za okres odbywania stażu przysługiwać będzie stypendium stażowe. Dodatkowo przewidujemy zwrot koszyków przejazdu na staż oraz refundację kosztów opieki nad dzieckiem do 6 r.ż. lub dzieckiem niepełnosprawnym do 7 r.ż. lub osobą zależną.
4. Indywidualne poradnictwo zawodowe po stażu.
To dodatkowa forma pomocy adresowana do osób do 30 roku życia oraz osób długotrwale bezrobotnych, którym nie uda się podjąć zatrudnienia bezpośrednio po stażu. Udzielimy jej w formie indywidualnej porady zawodowej, w wymiarze średnio 1 godziny na osobę. Dzięki temu wzmocnimy ich samoocenę, motywację do działania, pomożemy przygotować profesjonalne CV, podniesiemy umiejętności autoprezentacji i technik poszukiwania zatrudnienia, a dodatkowo zwiększymy świadomość zagadnień związanych z równością kobiet i mężczyzn na rynku pracy.
5. Trzymiesięczne pośrednictwo pracy po stażu.
To forma pomocy adresowana do wszystkich uczestników/uczestniczek ścieżki stażowej, którym nie uda się podjąć zatrudnienia bezpośrednio po stażu. W jej ramach będziemy proponować oferty pracy uwzględniające kwalifikacje oraz oczekiwania zawodowe uczestników/uczestniczek sprofilowane w ramach IPD. Pośrednictwo pracy będzie realizowane przez 3 miesiące od daty zakończenia stażu, a w przypadku osób do 30 r.ż. i/lub długotrwale bezrobotnych, które po stażu zostaną objęte poradnictwem zawodowym, przez 3 miesiące od daty tego poradnictwa.
Ścieżka dotacyjna
1. Poradnictwo zawodowe w formie informacji zawodowej o warunkach podejmowania działalności gospodarczej.
Jest to pierwsza forma wsparcia w ramach ścieżki dotacyjnej, którą zaplanowaliśmy dla osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. Poradnictwo zawodowe udzielane będzie w formie indywidualnej informacji o warunkach podejmowania działalności gospodarczej, dzięki czemu uczestnik/uczestniczka uzyska wiedzę m.in. o procedurach postępowania przy podejmowaniu działalności gospodarczej i wzorach dokumentów obowiązujących przy jej rejestracji, nadaniu numeru REGON, zgłoszeniu do ZUS czy założeniu rachunku bankowego. Działanie będzie realizowane dla 94 uczestników/uczestniczek projektu. Realizacja tej formy wyposaży osoby uczestniczące w projekcie w praktyczną wiedzę i wskazówki jak radzić sobie w nowej sytuacji, związanej z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.
2. Poradnictwo zawodowe podnoszące kompetencje cyfrowe (wyłącznie dla osób do 30 r.ż.). Realizowane będzie w formie indywidualnej porady zawodowej. Realizowane będzie w formie indywidualnej porady zawodowej przed finansową formą pomocy. Zostaną nim objęte osoby, u których zdiagnozowane zostaną takie potrzeby. Wymiar czasowy i program zostanie dostosowany do ich potrzeb.
3. Dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej.
Odpowiedzią na potrzeby związane z urzeczywistnieniem pomysłu na własny biznes, w sytuacji braku wystarczających środków na ten cel jest wsparcie w postaci jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości
48 880 zł. Zaplanowaliśmy dotacje dla 94 osób uczestniczących w projekcie. Planujemy, że działanie będzie realizowane w ramach 4 naborów:
- 2 naborów w roku 2025 (w okresie IV-V 2025 r. dla 22 osób, VIII-IX 2025 r. dla 25 osób). Łącznie dla 47 osób,
- 2 naborów w roku 2026 (w okresie IV-V 2026 r. dla 22 osób, VIII-IX 2026 r. dla 25 osób). Łącznie dla 47 osób.
Z czym musisz się zapoznać?
Musisz zapoznać się z Zasadami rekrutacji do projektu „Aktywizacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dąbrowie Górniczej II” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Fundusz Społecznego Plus w ramach regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.
Jak wziąć udział i jakie dokumenty musisz złożyć?
Jeśli chcesz wziąć udział w ścieżce stażowej zgłoś chęć udziału w stażu u swojego doradcy klienta. Wypełnisz u niego Ankietę zgłoszeniową do projektu. Przyjmowanie ankiet odbywać się będzie w sposób ciągły do wyczerpania limitu miejsc w projekcie.
Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w ścieżce dotacyjnej poczekaj na ogłoszenie naboru Wniosków o dofinasowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej. We wskazanym w ogłoszeniu terminie złóż Wniosek o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej.
Kiedy możesz się zgłosić do projektu?
Ścieżka stażowa
Nabór uczestników/uczestniczek trwa od 10.02.2025 r. do wyczerpania liczby wolnych miejsc w projekcie. W 2025 r. staż rozpocznie 50 osób, a w 2026 r. 36 osób.
Ścieżka dotacyjna
Termin naboru uczestników/uczestniczek:
- nabór pierwszy w 2025 r. w okresie IV-V dla 22 osób,
- nabór drugi w 2025 r. w okresie VIII-IX dla 25 osób.
- nabór pierwszy w 2026 r. w okresie IV-V dla 22 osób,
- nabór drugi w 2026 r. w okresie VIII-IX 2026 r. dla 25 osób.
Dane kontaktowe:
Szczegółowe informacje o projekcie uzyskasz:
- u swojego doradcy klienta w pokojach nr 1, 2, 3, 4, 8, 20, 30, 36 lub
- pod numerami tel. 32 262 37 39 lub 32 262 29 39
Najważniejsze rezultaty:
Planujemy, że w wyniku realizacji projektu minimum 124 uczestników/uczestniczek projektu (75 kobiet i 49 mężczyzn) podejmie zatrudnienie lub założy własną firmę, minimum 20 osób (10 kobiet i 10 mężczyzn) uzyska kwalifikacje po opuszczeniu programu, w tym cyfrowe. Dodatkowo dzięki udziałowi w projekcie 36 osób otrzyma wsparcie w zakresie umiejętności cyfrowych, a 18 uczestników/uczestniczek w zakresie umiejętności zielonych.
Priorytety wsparcia:
Wsparcie ze środków unijnych w ramach regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 powinno koncentrować się na czterech obszarach:
- umiejętnościach lub kompetencjach cyfrowych[1],
- umiejętnościach niezbędnych do podjęcia pracy w sektorze zielonej gospodarki[2],
- umiejętnościach niezbędnych z punktu widzenia regionalnych/lokalnych specjalizacji[3],
- umiejętnościach niezbędnych w zawodach związanych z usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi.
W związku z powyższym rozpatrując wniosek o zorganizowanie stażu będziemy uwzględniać pozytywny wpływ stażu, na rozwój i doskonalenie umiejętności osoby bezrobotnej skierowanej na staż w powyższych obszarach. Oceniając natomiast wniosek o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej będziemy premiować pozytywny jej wpływ, na rozwój i doskonalenie umiejętności przyszłego przedsiębiorcy w powyższych obszarach.
Informacje o projekcie znajdziesz także na facebook.com/pupdg/.
#FunduszeEuropejskie, #FunduszeUE
Zapraszamy do udziału w projekcie!
Aktualnie trwające nabory:
Nabór Wniosków o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (link aktywny)
Nabór uczestników lub uczestniczek na staże ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (link aktywny)
[1] Umiejętności lub kompetencji cyfrowe – harmonijna kompozycja wiedzy, umiejętności i postaw umożliwiających życie, uczenie się i pracę w społeczeństwie cyfrowym, tj. społeczeństwie wykorzystującym w życiu codziennym i pracy technologie cyfrowe. Kompetencje cyfrowe określono
w Ramie DigComp.
[2] Umiejętności zielone - umiejętności o charakterze zawodowym lub ogólnym, niezbędne do pracy
w sektorze zielonej gospodarki, czyli takiej, która jest oparta na odnawialnych źródłach energii, nowoczesnych technologiach ukierunkowanych na niskoemisyjność i zasobooszczędność, a także na zarządzaniu środowiskowym w przedsiębiorstwach.
[3] Umiejętności niezbędne z punktu widzenia regionalnych/lokalnych specjalizacji - należy przez to rozumieć umiejętności
w zawodach deficytowych wskazanych w aktualnym Barometrze zawodów dla Dąbrowy Górniczej lub dla województwa śląskiego.