Na zorganizowaniu prac interwencyjnych może zyskać zarówno pracownik, jak też zainteresowany pracodawca, który zdecyduje się na współpracę w tym zakresie z urzędem pracy.
 
Każdy pracodawca chcący w swoim zakładzie pracy zorganizować prace interwencyjne, powinien skontaktować się z pracownikami powiatowego urzędu pracy. Przed złożeniem wniosku o organizację takich prac warto dokładnie zapoznać się z zasadami dotyczącym realizacji tej formy wsparcia. Dodatkowo, o czym również powinien pamiętać każdy podmiot zatrudniający, pomoc jest udzielana zgodnie z warunkami pomocy de minimis.
Prace interwencyjne mogą zostać zorganizowane na dowolnym stanowisku pracy. W praktyce zatem nie jest istotne to, czy pracodawca prowadzi firmę, w której zatrudnienie znaleźli pracownicy fizyczni czy umysłowi. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że nie każdy bezrobotny może zostać skierowany do prac interwencyjnych. Decyzja zależy od urzędu pracy, czy też ilości osób bezrobotnych spełniających określone wymagania do pracy.

Pracodawca, jeżeli będzie mógł zorganizować prace interwencyjne, powinien pamiętać, że mogą one trwać do 6 lub 12 miesięcy refundacji, a po tym okresie zobowiązany będzie do dalszego zatrudnienia osoby skierowanej. Pracodawca uzgodni z urzędem pracy okres na jaki zostanie zawarta umowa.
Zorganizowanie prac interwencyjnych w firmie wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności. Zainteresowani pracodawcy są zobowiązani m.in. wypełnić i złożyć wniosek do urzędu pracy. We wniosku należy podać m.in. stanowisko i rodzaj pracy, jaki będą wykonywać bezrobotni.

Etapy realizacji prac interwencyjnych:
Jeżeli złożony wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wówczas pracodawca jest zobowiązany do podpisania umowy z urzędem pracy. W umowie określone zostają warunki, na jakich osoba bezrobotna będzie świadczyła pracę oraz okres zatrudnienia. Powinny znaleźć się tam również informacje o terminach refundowanych części kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne oraz rodzaj i miejsce wykonywania pracy przez osoby zatrudnione.
 
  1. Refundacja

Pracodawcy decydujący się na współpracę z urzędem pracy, mogą liczyć na szereg korzyści. Zgodnie z przepisami są oni zobowiązani do podpisania stosownej umowy z urzędem pracy, na podstawie której do ich zakładu pracy kierowane są osoby bezrobotne. Dzięki umowie mogą oni liczyć m.in. na refundację części kosztów. Dotyczy to głównie kosztów związanych z koniecznością odprowadzenia składek za osoby zatrudnione do ZUS czy wypłatą wynagrodzenia.

Wysokość refundacji zależy jednak od tego, na jak długo prace interwencyjne są organizowane

 
W 2022 roku Pracodawca, który złoży wniosek w lutym, może uzyskać do 10 refundacji, natomiast jeżeli wniosek wpłynie w marcu, to Pracodawca uzyska już mniej, bo do 9 comiesięcznych refundacji.
Na dłuższy okres redundancji mogą liczyć pracodawcy, którzy zdecydują się na przyjęcie pracowników powyżej 50. roku życia lub osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.
 
Kwoty, jakie mogą być refundowane z Funduszu Pracy pracodawcom z tytułu zatrudnienia skierowanego bezrobotnego (miesięcznie - w zł.) w ramach prac interwencyjnych (refundacja wynagrodzenia, nagród i składek na ubezpieczenia społeczne):
w pełnym wymiarze czasu pracy (1.240,80 + 223,34*) 1.464,14
*/ składki opłacane przez pracodawcę w wysokości ok. 18 %; kwota zarówno składki na ubezpieczenie społeczne jak też łączna kwota podlegająca refundacji z Funduszu Pracy - uzależniona jest od wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe płaconej przez pracodawcę, która jest zróżnicowana (od 0,67 % do 3,60 % lub inna ustalona przez ZUS) Refundacji na ubezpieczenie wypadkowe podlega kwota w wysokości faktycznie opłaconej od refundowanego wynagrodzenia.
 
2. Premia dla Pracodawcy
 
Jeżeli pracodawca bezpośrednio po zakończeniu prac interwencyjnych trwających co najmniej 6 miesięcy zatrudniał skierowanego bezrobotnego przez okres dalszych 6 miesięcy i po upływie tego okresu dalej go zatrudnia w pełnym wymiarze czasu pracy, starosta może przyznać pracodawcy jednorazową refundację wynagrodzenia w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie wyższej jednak niż 150 % przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu spełnienia tego warunku.
3. Na podsumowanie
Prawa pracownika zatrudnionego w ramach prac interwencyjnych są takie same jak prawa pracownika zatrudnionego na normalną umowę o pracę. Wniosek o skierowanie na prace interferencyjne składa pracodawca, jednak bezrobotny może samodzielnie znaleźć pracodawcę i nakłonić go do złożenia tego wniosku. Jeśli pracownik uzna, że nie odpowiada mu wykonywana praca, to w jego miejsce urząd pracy skieruje do pracodawcy inne bezrobotnego.

Każdy pracodawca, który planuje rozszerzyć załogę pracowników powinien pomyśleć o zatrudnieniu pracownika interwencyjnego. Choć okres rekrutacji nowej osoby może być tutaj znacznie dłuższy, to warto się na niego zdecydować.